Boşanma Sonrası Bekleme Süresi – İddet Müddeti

ileadmin

Boşanma Sonrası Bekleme Süresi – İddet Müddeti

Boşanma Sonrası Bekleme Süresi – İddet Müddeti

İddet Müddeti , Medeni Kanun boşanma davasının kesinleşmesinden sonra kadının tekrar evlenmesi için 300 günlük bir süre beklemesi gerektiğine hükmetmiştir. Bu süreye iddet müddeti ya da kadının boşanma sonrası bekleme süresi denilmektedir.

İddet müddetindeki amaç  nesebin korunmasıdır. Yani kadının boşanma sonrasındaki olası hamileliğinde doğacak çocuğun soy bağının doğru bir şekilde belirlenmesidir. Fakat şuanki süreçte kadının gebe olup olmadığı hızlı ve rahat bir şekilde anlaşılacağı için bu süreyi beklemek istemeyen kişi iddet müddetinin kaldırılması davası açabilir.

İddet Müddeti ,Boşanma davası sonrasında bekleme süresi( iddet müddeti )sadece kadına özgü bir süredir. Erkek boşanmanın kesinleşmesinden sonra dilediği zaman yeniden evlenebilir. Bu sebeple iddet müddetinin kaldırılması davasını sadece kadınlar açabilir.

İddet müddeti olan 300 günlük süre boşanma davasının kesinleşmesinden itibaren başlar. Boşandıktan sonra bu 300 günlük süre içerisinde doğacak çocuğun babası boşanılan eş yani kocadır.

Boşanma Sonrası İddet Müddeti Nasıl Kaldırılır?

İddet Müddeti ,Boşanma davasının kesinleşmesinden sonra yeniden evlenmek ve boşanma sonra beklenilmesi gereken süreyi beklemek istemeyen kadın iddet müddetinin kaldırılması davası açabilir. Kişinin iddet müddetinin kaldırılmasını istemesi için hamile olmadığını kanıtlaması gerekir.

İddet müddetinin kaldırılması davasında görevli mahkeme aile mahkemesidir. Kişi iddet müddetinin kaldırılması dilekçesiyle yetkili mahkemeye başvurarak boşanma sonrası beklenilmesi gereken sürenin kaldırılmasını talep eder. İddet müddetinin kaldırılması davası çekişmesiz davalardır,yani hasımsızdır. Davanın açılmasıyla beraber mahkeme iddet müddetinin kaldırılmasını talep eden  kişiyi yetkili hastaneye sevk eder ve hastaneden gelen kişinin gebe olmadığına dair rapor ile dava sonuçlanır. Hastaneden gelen rapor ile dava kesinleşir ve iddet müddetinin kaldırılmasına karar verilir. Ancak iddet müddetinin kaldırılması davası belirli prosedürlere tabiidir.İddet Müddeti,Bu süreçte hukuki yardım almanız davanın gereksiz uzamasını engelleyecektir. Aksi halde kişinin prosedürleri yanlış ya da eksik yapması davanın süresinin 4-5 aya kadar uzamasına sebep olmaktadır.

Yazar hakkında

admin administrator